Vietnc
Menu
Home
Archive
Disclaimer
DMCA
Privacy
Contact
Theme
Home
/ 2x + 4y = 32.00
2x + 4y = 32.00
February 22, 2026
Related Articles
5Question: A soil microbiologist purchases 5 units of bacterial culture X and 3 units of fungus Y for \$45.00, and 2 units of X and 4 units of Y for \$32.00. What is the cost of one unit of X in cents?
Solution: Let $ x $ be the cost of one unit of X (in dollars) and $ y $ be the cost of one unit of Y (in dollars). The system of equations is:
5x + 3y = 45.00 \\
Multiply the first equation by 4 and the second by 3 to eliminate $ y $:
20x + 12y = 180.00 \\
6x + 12y = 96.00
Trending Articles
mystery point california
george furth
inside men
kamala harris approval rating
raiatea
melvyn's palm springs
chechnya war
armenian ethnicity
kevin anderson actor
denver post crossword puzzle
Top